Weruva Cat Food

Buy Now
Price
$0.00
Manufacturer
Weruva International

General Information

Details

Binding
Grocery
Brand
WeRuVa
Label
Weruva International
Manufacturer
Weruva International
Product Group
Grocery
Product Type Name
GROCERY
Publisher
Weruva International
Studio
Weruva International
Title
Weruva Cat Food

Latest reviews

Value
2.00 star(s)
Effectiveness
2.00 star(s)
Pros: low ash
Cons: expensive, not all USA ingredients
most of their foods are very low in ash, such as magnesium and phosphorus which is good for the urinary tract. My cats loved the chicken but after finding the fish comes from Thailand, I quit buying. It's expensive and if I'm paying a high price, I want ingredients that come from a reliable and USA source.
Value
5.00 star(s)
Purchase Date
2014-12-30
Purchase Price
$41.99
Pros: high quality, a favorite of my very picky eater
Cons: maybe a little pricey, but none ever goes to waste
i've served my cats Weruva canned cat foods for about 5 years now. my two cats have particular favorites of the flavors, but like the "classic" Weruva, Weruva Cats in the Kitchen, and Weruva Truluxe lines. Snick, my senior cat with medical issues, is a very picky eater but loves Weruva canned foods.

i feel Weruva canned cat foods are reasonable priced, considering their high quality and that my cats love them. none ever goes to waste here, my cats eat the whole can.
Purchase Date
2013-10-01
Purchase Price
$1.89
Pros: Attractive, high grade, good for UTIs
Cons: Expensive, have to feed double volume due to low calories
Weruva is high quality cat food that looks like people food. The chicken looks like chicken shreds and could probably pass for a human entree. My kitty ate the Paw Lickin' Chicken just fine. It is very low in magnesium and phosphorus--even a bit lower than the Hills prescription food, so this food is great for a UTI cat. It is also very low in calories. While this can help overweight cats, if your cat is at optimal weight, this means you have to feed about double the volume as your average food, or two 5.5 oz. cans/day, and the price is usually hovers around $1.75-$1.89.

Comments

Top